Başlangıç > Genel > Verimlilik üzerine…

Verimlilik üzerine…

Son zamanlarda herkesin ağzına sakız olan bir laf…"Verimlilik"…Eğer çok fazla ingilizce konuşulan ya da İngilizce kelimelerin sürekli olarak Türkçe cümlelere sokulduğu bir konumda bulunuyorsanız "efficiency".(Bu konudan daha sonra bahsetmeyi umuyorum uzun uzun).
 
– " Biz bu uygulamayı çok efficient kullanıyoruz "
– " Bu uygulamadan istediğimiz efficiency yi alamadık "
 
Güzel de , nedir verim, nedir verimlilik?
 
Nedense verim deyince benim kafamda ilk canlanan şey tarım oluyor her seferinde. Sanırım coğrafya derslerinden aklımda kalan "bu bölgedeki topraklar çok verimlidir" cümlelerinin etkisi olsa gerek.
 
Türk Dil Kurumuna göre  verim : " Çalıştırılan, işletilen, bakılan bir şeyin verdiği sonuç veya bu sonucun niceliği, mahsul, randıman"
Bu durumda verimlilik de  bu tanıma uyan şeyin sonucunun ne kadar nitelikli olduğu , ne ölçüde mahsul ve randıman alındığı diye özetlenebilir
 
Mühendis yaklaşımıyla bakarsak ,  her hangi bir şeyden (bu bir makine , bir yazılım ya da toprak da olabilir ) alınan değerin , o şeyden  alınması mümkün olan en fazla değere oranı diyebilirim sanırım.
 
Özellikle bilgi teknolojileri alanında  , artık bulunduğumuz ve ilerlediğimiz nokta , sadece birşeyleri yapabilip yapamadığımızla değil , hem yazılım hem de donanımları göz önünde bulundururarak ne kadar verimli olduğumuzla doğrudan ilişkiili.Hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli işletmelerin günümüz ekonomik koşulları altında artık hiçbirşeyi verimsiz kullanıma tahammülleri kalmamış durumda.Dolayısıyla bana sorarsanız mevcut ekonomik durumun da tetikleyici bir rol oynadığı bugünlerde verimlilik gerçekten daha önce hiç olmadığı kadar önem kazanmış gibi gözüküyor.Üstelik verimlilik sadece maliyetleri aşağı çekmek değil ,aynı zamanda  zaman kazandırmak ve kolaylık sağlamak için de önemli.
 
Tabi ki burada uzun uzun verimliliğin nasıl arttırılacağı ile ilgili şeyler yazmayacağım ama üzerinde durmak ve dikkat çekmek istediğim birkaç önemli nokta var.
 
  • Özellikle en sık kullanılan ve karşısında en çok zaman harcanan yazılımların kullanımı için personelin eğitimi.Bu yazılımların içinde Microsoft Office uygulamalarının yeri tartışılamayacak seviyede.Tabi ki hemen herkesin kendisini uzman olarak tanımladığı memleketimizde zaman zaman gerçekten "bu kadar da olmaz" dedirten durum ve kullanımlarla karşılaşıyorum.Bunun nedeni de personelin eğitim almaması ( almaya ihtiyaç duymaması , ihtiyacı olduğunun farkında olmaması, kendi başına halledebildiğini düşünmesi , gerektiğinde  – sıkıştığında birisine sorarak soruna geçici  çözüm bulmaya çalışması vs..)Eğitimi göz ardı etmeyin !
  • Hemen herşeyin bugüne kadar yapılan yanlış uygulamarın üzerine inşa edilmeye devam edilmesi.Buna kısaca "böyle gelmiş böyle gider" yaklaşımı da diyebiliriz.Bu gibi durumlarda aslında olması gereken yaklaşım "zararın neresinden dönersek kardır" yaklaşımı olmalı.Kartopu çığa dönüşmeden derhal önlem alınmalı.
  • Şu bir gerçekki , eğer teknolojiyi takip etmiyorsanız hatta yakından takip etmiyosanız , takip edenlerin gerisinde kalmanız an meselesidir.Geçmiş bunun örnekleri ile dolu , başka bir örnek vermeye gerek olduğunu sanmıyorum.Eskiyi bırakın o eskide kalsın.Tabiki yeniye geçişin masraflı ve zor olduğunun hepimiz farkındayız ama bugün yeniye geçip bu sorunlarla uğraşmamak, yarın daha büyük sorunlara sebep olabilir – muhtemelen olacaktır.
  • Bilinçli ve sahiplenici olmak da verimliliği arttırma yöntemlerinden biri.Eğer geçici çözümler bulmak yerine o anda zor ama kalıcı olacak çözümleri kullanmanın daha sonradan daha az sorunla uğraşmak anlamına geldiğinin bilincine varılırsa o zaman çözüme bir adım daha yaklaşılmış denebilir.

Buraya kadar yazdıklarım , benim genellikle karşılaştıklarımdan ve düşündüklerimden ortaya çıkardığım sonuçlar.Umarım yazdıklarımı değerlendirme şansınız olur.

Şimdilik bu kadar.

Verimli günler !

 

 
Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: