Başlangıç > PowerPivot > Sql Server ve PowerPivot – Bölüm 1

Sql Server ve PowerPivot – Bölüm 1

 

BI , Businness Intelligence , yada Türkçe karşılığ ile "İş Zekası" (aslında tam olarak "İş İstihbaratı" ) bir süredir duyduğumuz bir ifade.Üstelik hergeçen gün daha çok duyuyoruz.Çok kısaca tanımlamam gerekirse , bir firmada bilgi sistemleri kullanarak elde edilen verilerin , raporların kısaca "bilginin" firmaya aktarılarak , firmanın karar alma süreçlerini etkilemesi.

İşin bilgi teknolojileri ile ilgili kısmına bakınca (ki benim genellikle baktığım kısım burası ) artık sadece veri almak için değil , alınan verilerin anlamlı hale getirilmesi için ciddi bir süreç var.Bu süreci en iyi ve en hızlı şekilde değerlendiren firmalar , raporlama ve iş istihbaratı konularında diğerlerini geride bırakarak gelişmeye devam ediyorlar.

İş istihbaratı ile ilgili kullanılan önemli yazılımlardan biri SQL Analiz Servisleri.Çok kapamlı olarak analiz yapmanızı ve raporlama için SQL raporlama servislerini kullanarak adeta harikalar yaratmanız mümkün.Tabi ki işin biraz son kullanıcı kısmını incelediğimizde herkesin SQL kullanmasını ummak mümkün değil.Neyseki Excel burada da pek çok yerde olduğu gibi imdadımıza yetişiyor.

Excel ‘deki Özet tablo (Pivot Table) raporlamada çok sık kullandığımız bir araç.Excel 2010 ile beraber artık hayatımıza giren daha gelişmiş bir araç – bir eklenti var : PowerPivot.

PowerPivot sadece analiz servislerine bağlanmak için değil , ayrıca Pivot Table’ın çalışamadığı miktarda satır sayısına sahip verileri analiz ederek özet rapor ve grafik oluşturmak için de kullanabildiğimiz bir araç.

Bu yazımda PowerPivot kullanarak bir Sql veri tabanına bağlanmayı ve oradan alınan verileri kullanarak rapor oluşturmayı aktarmak istedim.Yazıyı çok uzun tutmamak adına iki kısımda incele yapacağım , ilk kısım veri tabanına bağlanmakla ilgili ,ikinci kısım ise verileri PowerPivot ile analiz etmekle ilgili olacak.

Nelere ihtiyacımız var?

Madde madde belirtmek gerekirse

  • Excel 2010
  • Sql Server bağlantısı (en az bir veritabanımız olduğunu var sayıyorum)
  • Excel üzerine kurulmuş PowerPivot eklentisi

Nereden Temin edebilirim?

 

PowerPivot ile Veritabanı Bağlantısını Kuralım

 

Öncelikle boş bir Excel açarak başlayalım.PowerPivot eklentisini kurduktan sonra ilk kez Excel’i açtığınızda "Bu eklentiyi kurmak istediğinize emin misiniz ? "uyarısı gelir.Bu pencereyi onaylayarak geçtikten sonra Excel de artık şerit (ribbon) kısmında PowerPivot sekmesini (tab) görebileceğiz.

Sekmeyi açtıktan sonra en sol sütunda PowerPivot window simgesini tıklayalım.Kısa bir süre bekledikten sonra karşımızda boş bir pencere gözükecek.

Bu pencerede yapmamız beklenen şey, veri alacağımız kaynağı seçmemiz.

 

 Amacımız bir SQL veri tabanına bağlanmak olduğu için From SQL Server seçeneğine tıklamamız gerekli.Açılan pencerede "Server Name" kısmına ,bağlantı yapacağımız sunucunun adını (ya da ip adresini) , "Database name" kısmında da sunucuda bağlanmak istediğimiz veri tabanının adını yazmamız gerekli.Aslında yazmamız bile gerekli değil , çünkü bu iki alanın da en sağ kısımlarında kalan oklara tıkladığınızda bizim için otomatik olarak erişilebilen veritbanı sunucuları ve bir sunucu seçtiğimizde de o sunucudaki veri tabanı ismi otomatik olarak aranıp getiriliyor.Bizim tek yapmanız gereken üzerine tıklayarak dilediğimiz sunucu ve veri tabanını seçmek.

 

 Veri tabanını da seçip Next düğmesine tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencere veriyi PowerPivot a nasıl aktaracağımızı soruyor.Seçmemizi mi sağlasın yoksa bir SQL sorgusu mu yazalım?Seçmek daha kolay olacağı için varsayılan ayar olan ilk seçenek seçiliyken bir kez daha next düğmesine tıklamamız gerekli.

 Bir sonraki pencere artık hangi tabloları aktarmak istediğimizi seçeceğimiz kısım.Tüm tabloları seçmek için Tables and Views başlığının altındaki ilk kutuya tıklamak yeterli.

 Finish düğmesine tıklayıp biraz bekliyoruz.

 Son durumda gördüğümüz pencere , içine seçtiğimiz bütün veri tabanları aktarılmış olan Powerpivot penceresi.

 

Evet , veriyi aktarma işlemini tamamladık.Bir sonraki yazım , bu aktardığımız verileri PowerPivot ile nasıl analiz edeceğimiz üzerine olacak.

 

Reklamlar
Kategoriler:PowerPivot
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: