Başlangıç > Genel > Word 2013 – Yeni Neler Var ?

Word 2013 – Yeni Neler Var ?

Office 2013 Consumer Preview ile ilgili yazılarımız devam ediyor. Bu yazımızda Word 2013 ile gelen yenliklerden bahsedeceğim.

Office 2013 ile ilgili genel yenilikleri anlattığım yazıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

Word 2013 ‘ü açtığımızda artık daha öncekilerden farklı olarak boş bir sayfa yerine “backstage “ ya da sahne arkası dediğimiz bölüm açılmakta. Bu bölümden ister boş bir sayfa, istersek yüklü şablonlardan birini açarak uygulamamızı başlatabiliyoruz. Blank Document ı seçerek boş bir Word sayfasıyla uygulamamızı açıyoruz.

Daha rahat okunan bir görünüm sunan Word 2013 , yeni bir sekmeye “Design Sekmesine” sahip. Aslında bu sekmeye daha önceden page layout sekmesindeki özellikler bölünüp bir kısmı taşınmış durumda.

İlk kez metin yazıldığında karşımıza hemen bir uyarı çubuğu geliyor. Bu uyarı çubuğu bize “Proofing Tools” ya da “imla denetimi” paketini kurma seçeneği sağlıyor. (Bu konu ile ilgili yazıma bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz ).

Daha geniş ve rahat kullanım sağlayan bir hızlı biçimlendirme çubuğu da Word 2013 ile sunulmuş durumda. Henüz test etmiş olmasam da, özellikle görünümle ilgili geliştirmelerin dokunmatik ekranlarda daha kolay bir kullanım sağlayacağını düşünüyorum

Mevcut metne bir resim veya şekil eklendiğinde artık yan tarafında açılan “Layout options” düğmesi ile eklenen nesneyi metin içinde kolayca yerleştirebiliyoruz.

Online pictures düğmesi ile , belgede kullanmak istediğimiz resimleri doğrudan internet üzerinden aratıp eklemek de mümkün.

Apps For Office ile Word ‘e yeni uygulamalar / programcıklar eklemek de mümkün. Bu konuyla ilgili olarak daha sonra detaylı yazı yazmayı planlıyorum.

Benzer şekilde Online videolar da dokümanlara gömülebiliyor.

Word 2013 ile gelen en önemli yeniliklerden biri de PDF dosyaları üzerinde çalışma olanağı. Daha önceden yapılabildiği gibi belgeler PDF formatında kaydedilebiliyor ancak daha önceden PDF dosyaları üzerinde değişiklik yapılamıyordu. Kullanıcılardan gelen yoğun talepler Microsoft tarafından göz önünde bulundurulmuş olacak ki , artık PDF dosyaları da Word ile açılıp üzerinde değişiklik yapılıp kaydedilebiliyor.

Pdf dosyasını açtıktan sonra üzerinde çalışabilmek için “View“ sekmesinden “Edit Document”  seçeneğini tıklayarak belgeyi düzenleyebiliyoruz.

Son olarak bahsetmek gereken kısım da sanırım gelişmiş Skydrive entegrasyonu. Daha önceden de dosyaları Office içinden doğrudan Skydrive a kaydedilebiliyordu. Ancak artık bu işlem çok daha kolay hale getirilmiş durumda.

Save as diyerek Skydirve seçeneğini seçmemiz ve “Live ID” mizi kullanarak dosyayı kaydetmemiz yeterli.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: