Başlangıç > t2 > Office 2013’ü Office Customization Tool (OCT) ile Özelleştirin

Office 2013’ü Office Customization Tool (OCT) ile Özelleştirin

Office 2013 ün toplu dağıtımları planlanırken hangi kullanıcıların hangi uygulamaları ve özellikleri kullanacaklarını belirlemek için Office 2013 içinde gelen bir araç Office Customization Tool.
Office 2013 sadece toplu lisanslama versiyonlarında mevcut, 2007 ve 2010 versiyonlarında da bu özellik sunuluyordu.
Özelleştirmeyi yapmak için toplu lisanslama versiyonunu indirdiğiniz Office kurulum dosyaları arasında Admin adı altında bir klasör bulunması gerekiyor. Eğer bu klasör varsa gerçekten bir toplu lisanslama versiyonunu kullanıyorsunuz anlamına gelecektir.

0434.1
Office uygulamaları arasındaki setup.exe dosyasını komut satırında yanında /Admin parametresi ile açtığınızda OCT karşınıza çıkıyor.OCT üzerinde Office uygulamalarındaki özelleştirmeleri gerçekleştirdikten sonra, bu özelleştirmeleri “msp” uzantılı bir dosyaya kaydetmek gerekiyor.Son olarak oluşturulan bu MSP uzantılı dosyayı Office 2013 dosyaları arasındaki “Updates” klasörüne kopyalayarak kurulumu başlattığımızda, Office 2013 kurulumu bu özelleştirmeler ile kuruluyor.
Dilersek bu kurulumu network üzerinden parametre vererek de gerçekleştirebiliriz. Örneğin:
setup.exe /adminfile \serverpaylasoff2013ozellestir.msp
şeklinde. Bu komut bizim Office 2013 kurulumumuz serverpaylasoff2013 altındaki ozellestir.msp dosyası kullanarak yapmamızı sağlıyor.

Updates klasörünün faydalarınından birisi de, Office 2013 kurulumlarına mevcut güncellemelerin de otomatik olarak bağlanmasının sağlanması.Office kurulumu tamamlandıktan sonra güncellemelerin de otomatik olarak yapılması için updates klasörünün içine o ana kadarki güncellemelerin kopyalanması ve kurulun başlatılması yeterli.

Office Customization Tool altında pek çok özelleştirme mevcut. Bu özelleştirmeler ile Office in hemen hemen her özelliğini düzenleyebiliyorsunuz kurulum öncesinde.

Office Customiztion Tool ile ilgili detaylı özelliklerin nasıl düzenlendiğini incelemek için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririm.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc179097.aspx

Reklamlar
Kategoriler:t2
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: