Başlangıç > t2 > Office 2013 Dokümanları ve Güvenlik Değişiklikleri

Office 2013 Dokümanları ve Güvenlik Değişiklikleri

Güvenlik artık internet ortamının herkesin pek çok yolla erişebildiği günümüzde en önemli konulardan birisi haline gelmiş durumda. Office dokümanları da günümüzde en sık kullanılan dosya formatları arasında olduklarından, Office 2013 ile bu alanda da pek çok güvenlik yeniliği yapılmış durumda. Bu yazımda kısaca bunlara değineceğim.
• Office üzerinde kimlik doğrulama
Artık kullanıcıların sürekli olarak dosyalara erişim için şifre oluşturduğu günler geride kaldı. Artık kullaıcılar bir Live-ID oluşturarak kendi kullanıcı ad ve şifreleri ile oturum açıyor ve dosyaları da buradan sağladıkları haklar sayesinde Skydrive üzerinden paylaşıyorlar. Dilerlerse dosyaları sadece görüntüleme, dilerlerse görüntüleme ve düzenleme haklarını diğer kullanıcılar ile paylaşabiliyorlar.
• Office 2013 Admin Şifresi
Pek çok kullanıcının başına gelen, Office dosyalarına konulan şifrelerin unutulması konusunda da artık Office 2013 üzerinde gelen Escrow key (emanet şifresi) sayesinde aşılabiliyor. Bu özellik kullanılarak sistem uzmanları bu dosyalara yeni birer şifre verebilir ya da hiç şifre vermeyebilirler. Dosyaları da diledikleri konuma kaydedebilirler.
• Dijital İmza
Bir süredir Office dokümanlarında kullanılan dijital imzalar ile ilgili de bir takım geliştirmeler mevcut. Kullanıcılar artık ODF formatındaki dokümanları da dijital imza ile imzalayabiliyorlar.
Ayrıca dokümanlarda kullanılan XAdes dijital imzaları oluşturmak da artık daha kolay.
• IRM – Doğruluk Haklar Yönetimi
2012 Active Directory Right Management sayesinde Office 2013 dosyaları üzerinde de oluşturulan haklarda bir takım geliştirmeler mevcut. Single Sing –On sayesinde dosyaların açılması ve haklarının belirlenmesi artık daha kolay.
• Proteted View – Korumalı görüntüleme
Office 2010 ile gelen bu özellik de 2013 üzerinde geliştirildi. Yeni Windows özellikleri ile artık daha güçlü bir izolasyon sağlanarak zararlı içerik barındıran dokümanlar güvenli olarak açılabiliyor.

Geliştirmeler ile ilgili detaylar için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd188670.aspx#section3

Reklamlar
Kategoriler:t2
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: