Başlangıç > Genel > Outlook 2013 Arama ve İndeksin düzeltilmesi

Outlook 2013 Arama ve İndeksin düzeltilmesi

Office uygulamaları arasında sanıyorum ki en yoğun kullandığımız uygulama Outlook uygulaması. Günümüzde haberleşmenin neredeyse yarısına yakını e-posta ile yapıldığı ve Office uygulamalarının da en yaygın Posta işleme araçları olduğunu düşünürsek Outlook kullanımının özellikle iş hayatındaki yeri yadırganamaz.

Tabi Outlook tek başına pek anlamlı bir uygulama değil, e-posta alıp göndermesi için çeşitli sunuculara bağlanması gerekli. Daha da önemlisi, offline çalışma özelliği sayesinde e-postaları kendi bünyesine alıp Online olduğumuzda tekrar güncellenmesini sağlayabiliyor olması internet bağlantısına sahip olmasak da çalışmamıza imkân veriyor.

Tabi gün içinde yoğun e-posta trafiği ve iş yoğunluğu bizim pek çok dokümanımızı Outlook üzerinden takip etmemize neden oluyor. Tabi bunun önemi önceden Outlook üzerinde bulunan bir e-posta veya eklentiye ulaşmak için arama yapmak gerektiğinde asıl olarak anlaşılıyor.

Outlook 2013 te, daha önceki Outlook uygulamaları gibi arama için pek çok geliştirme yapılmış durumda. Ancak arama özellikleri çoğunlukla Outlook dan ziyade işletim sistemine yıkılmış durumda. Windows 7, 8 ve 8.1 de de işletim sistemi arama özelliğini Outlook içine entegre ediyor.

Outlook üzerinde arama bölümüne tıkladığımızda Search Tools sekmesi karşımıza çıkıyor. Aslında ulaşmak istediğimiz e-posta ya da eklentilere buradaki birkaç özelliği birlikte kullanarak hızlıca erişebiliriz.

1

From düğmesine tıklayarak e-postayı gönderen kişiye göre arama yapabiliriz. Üstelik has attachments düğmesine tıklayarak da eklentisi olan postaların aranmasını sağlayabiliriz.
Aramanın yapıldığı yer varsayılan olarak mevcut klasördür. Eğer aramanın tüm klasörlere yayılmasını istiyorsak Scope bölümündeki All Mailboxes seçeneğini tıklamamız yeterli.

Arama sonuçları aslında bilgisayarda işlem yapmadığımız anlarda dosya ve e-postalarımızın indekslenmesi ile karşımıza çıkarılıyor. Ancak çeşitli nedenlerden bazen bu indeks dosyaları bozulup arama sonuçlarımız doğru olarak karşımıza çıkmayabiliyor. Bu durumda arama indeksini baştan oluşturmak sorunumuza çözüm olabiliyor.
Arama indeksini baştan oluşturmak için Search Tools, Search Options seçeneklerini tıkladıktan sonra açılan pencerede Indexing Options – Advanced ve Rebuild seçeneklerini seçmeliyiz.

Önemli bir not: Bu işlem zaman alacak bir işlem olup indeksiniz tekrar oluşturulana kadar arama sonuçlarına ulaşamazsınız. Dolayısıyla tavsiyem bu işlemi gece bilgisayarınızı açık bırakmak üzere bir planlama yapıp sonrasında gerçekleştirmeniz olur ki gece boyunca indeksleme işleminiz tamamlansın ve sabah kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilin.

2

3

Indeksinizin yenilenmesinin ardından artık arama sonuçlarınıza hızlıca ulaşabileceksiniz.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: