Başlangıç > Genel > Windows 8.1, Office 2013 ve OneDrive (eski adıyla Skydrive) Kullanımı

Windows 8.1, Office 2013 ve OneDrive (eski adıyla Skydrive) Kullanımı

Windows 8.1, Office 2013 ve OneDrive (eski adıyla Skydrive) Kullanımı
Office ürünleri 2007 den itibaren sadece tek başına kullanımın yeterli olmayacağı ön görülerek geliştirilmeye devam ettiler. Bu bağlamda Office 2007 ile Groove, 2010 ile de Sharepoint Workspace uygulamaları sunuldu. Bu iki uygulamanın da yaptığı şey aslında dosya senkronizasyonu sağlamaktı.
2013 ve Windows 8 ile Bulut hikâyesinin artık hayatımızın parçası olmasıyla Skydrive hizmetini kullanmaya başladık. Skydrive Office dosyalarının bulut ile senkroniazyonunu sağlayan geliştirilmiş bir araçtı. Aynı zamanda da Web üzerinden de Live ID sahiplerine aynı anda dosyalar üzerinde çalışma imkânı sağlamasıyla da öne çıkmıştı.


Skydrive ismi bir patent durumu yüzünden OneDrive olarak değiştirildi. Artık hem dosya senkronizasyonu sağlayan hem de web üzerinde dosyaların ortak olarak düzenlenmesine imkân sağlayan bir teknoloji var hayatımızda.
Windows 8 ve 8.1 ile de işletim sistemlerimize doğrudan entegre olan OneDrive , özellikle birden fazla PC , notebook ya da tablet cihazı kullanımı esnasında dosyaların cihazlar arasında paylaşımı için gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.

1

Uygulamayı çalıştırdığınızda sizden hangi klasörlerinizi OneDrive ile eşlemek istediğiniz bilgisi soruluyor. Klasörlerinizi seçtikten sonra OneDrive simgesi saatin yanına ekleniyor ve senkronizasyon ile ilgili bilgileri bu simge üzerinden görebilirsiniz.

2

Özellikle dosya senkronizasyonunu durdurmak ya da tekrar başlatmak istersek Pause Syncing seçeneği yardımımıza yetişiyor. Herhangi bir klasörün senkronizasyonu ile ilgili durumu görmek için de üzerine sağ tıklayarak Make available seçeneklerini kullanabilirsiniz. Dosyalar dilerseniz sadece Online olarak tutulup siz dosyayı açmak üzere çift tıkladığınızda indirilerek açılır, ya da Offline olarak da tutulup değişikliklerin otomatik senkronize edilmesi sağlanabilir. İki durumda da dosyaların en güncel versiyonlarını kullanabiliriz.

3Birden fazla cihazın sürekli kullanıldığı ve bulutun bu kadar hayatımızın içine girdiği bu zamanda, OneDrive gerçekten pek çok dosyayı otomatik olarak senkronize ederek hayatımızı kolaylaştırıyor.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: