Başlangıç > Genel > Otomatik Düzeltme Özellikleri İle Outlook ‘da Hızlanın!

Otomatik Düzeltme Özellikleri İle Outlook ‘da Hızlanın!

Office ailesinin en önemli özelliklerinden biri ve dünya üzerinde bu kadar yaygın kullanılmasının nedenlerinden biri de gerçekten çok başarılı bir çoklu dil desteğine sahip olması. Hem imla denetimi olarak tüm uygulamalarda başarıyla çalışması hem de ara yüzün kolayca istenen dile çevrilebilecek şekilde modüler yapılmış olması kullanımı kolaylaştırarak arttırıyor.
Bu gelişmiş dil desteğinin faydalarından biri de hatalarımızı düzeltmesi yanında bize farklı kullanımlar için imkân sağlaması. Özelikle Auto Correct yani otomatik düzeltme özellikleri, uzun metinlerin yerine kısaltmalar kullanarak hızlıca istediğimiz metinlerin yazılmasına imkân sağlıyor. Tabi bu özelliği Word de kullanmak kadar Outlook da da kullanabiliyor olmak gerçekten bize e-posta yazımı esnasında zaman kazandıracak.
Örneğin, Outlook üzerinden gerçekleştirdiğimiz günlük yazışmalarımızda e-postaların altına genellikle eklediğimiz selamlama ifadeleri mevcuttur. Örneğin benim e-postaların altında en sık kullandığım ifade , “Teşekkürler , iyi çalışmalar” dır. Tabi ki bir seçenek bu iadeyi imza olarak eklemek olabilir ama bu benim bu metni kullanmak istediğim alanı kısıtlamam bunu sadece imza olarak kullanmam anlamına gelir. Üstelik birden fazla imzam varsa hepsine bu ifadeyi eklemediğim noktada her imzamdan önce bu metni yazmam gerekir.


İşte bunun yerine bu sık kullandığım ifade için bir kısaltma belirledim. Her kelimenin ilk harfi olan TİÇ harflerini yazdığım zaman Outlook’un bunu otomatik olarak “Teşekkürler , iyi çalışmalar” ifadesine dönüştürmesini istiyorum. Yapmam gereken şey aslında gayet basit, bu ifadeyi yeni bir otomatik ifade olarak tanımlamam gerekli.
Outlook da File – Options – Mail – Spelling and Autocorrect – AutoCorrect Options penceresini açalım.

1

Replace kısmına tiç , With kısmına da Teşekkürler, iyi çalışmalar.. yazalım. Yazdıktan sonra Add düğmesine tıklamayı unutmayalım.

2

Tüm açık pencereleri OK diyerek kapattıktan sonra Outlook a dönelim.
Artık tiç yazıp bir boşluk bıraktığımızda yazdığımız metin otomatik olarak Teşekkürler, iyi çalışmalar.. metnine dönecek.
Bu tip çok sık kullandığımız metinlerin kısaltmalarını Outlook a ekleyerek hızlıca çalışmaya devam edebiliriz.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: