Başlangıç > Genel > Office 2013 ve Telemetry Dashboard

Office 2013 ve Telemetry Dashboard

Office 2010 ile gündeme aldığımız uygulama ve dosya uyumluluğu ile ilgili senaryolar hakkında daha önce detaylı teknik yazılarım olmuştu. Bu yazımda Office 2013 için önemli bir uygulama uyumluluğu adımı olan Telemery Dashboard dan bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere her yeni Office versiyonu yeni özellikler getirmekte. Hem uygulamalar için hem de dosyalar için. Bunu biraz açmak gerekirse, PowerPoint 2013 sunumunda kullandığınız yeni slayt geçişlerinin PowerPoint 2010 da olmaması, 2013 te hazırlanan geçişlerin 2010 da çalışmayacağı anlamına gelmesi dolayısıyla da uyumsuzluk çıkarması anlamına geliyor.

Slayt geçişleri büyük sorun olmayabilir. Peki ya 2010 da kullanılan bir makro özelliğinin 2013 de artık olmaması? Üstelik bu çok sık kullanılan bir dosyanın bir parçası ise, yeni versiyona geçildiğinde çalışmadığını görmek sıkıntı yaratabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu tip uyumsuzlukların Office 2013 daha kurulmadan saptanabilmesi, özellikle geniş çaplı deploymentlar için gerekli. İşte tam bu noktada bu tip uyumsuzlukların önceden anlaşılabilmesi ve önlemler alınmasını sağlayan bir Dashboard a sahibiz artık.

Bu bağlantıyı kullanarak Office Telemetry Dashboard için detaylı bir poster e ulaşabilirsiniz.

Çalışma mantığı ise şöyle, yeni bir Office dosyasını Office 2013 te açtığınızda, kapattığınızda ya da bir hata oluşturduğunda uygulama bir olay kaydını lokal bir veri kaynağına kaydediyor. Kaydedilen hata ile ilgili de bir bağlantı ve açıklama oluşturuluyor. Oluşturulan hatalar incelenerek hatanın nedeni kolayca bulunabiliyor.

Office 2013 ten önceki versiyonlarda bu özellik olmadığı için bir agent uygulaması istemciye kurularak bu kayıtlar sağlanabiliyor.

Toplanan veriler ise Excel de bir dashboarda aktarılarak kolayca takip edilebilir duruma getiriliyor.

Office Telemetry Dashboard ile ilgili detaylara TechNet ten ulaşabilirsiniz.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: