Başlangıç > Genel > Word 2013 İle İçindekiler Tablosunu Oluşturalım.

Word 2013 İle İçindekiler Tablosunu Oluşturalım.

Daha önce Word 2010 ile nasıl kullanıldığını anlattığım içindekiler tablosu özelliğinin siteyi takip edenlerin en çok merak ettiği konu olduğunu gördüm. Dolayısıyla aynı özelliği Word 2013’te nasıl kullandığımızı da aktarmanın takip edenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle bu konudaki en önemli şey şu: Word de bir takım stilller var ve bizim bir metni başlık olarak algılatmamızı sağlayacak şey bu stiller. Stil uygulamadan bir metni istediğimiz kadar sayfa ortasına alalım ya da kalın yapalım, büyük harflerle yazalım, bu metin Word için sıradan bir metin olmaktan öteye gitmez. Peki, bu stilleri nereden uygulayacağız?

Home sekmesindeki styles bölümünde bizim için önceden hazırlanmış stiller mevcut.

Heading 1, Heading 2 şeklinde giden bu stiller, ana başlık, bir alt başlık, bir alt başlık hiyerarşisini gösteriyor. Dolayısıyla sadece ana başlık olan metinlere Heading 1, alt başlık olanlara Heading 2, daha alt başlık olan metinlere ise Heading 3, 4 şeklinde stiller vermemiz gerekli.

Burada ayarlı olan stillerin mavi renkli ve calibri light olduğunu biliyorum. Bu stil sizin istediğini başlık stili olmayabilir. Bu durumda dilerseniz kendiniz bir başlık stili tanımlayabilir, dilerseniz mevcut başlık stilllerinin üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Başlık stillerini özelleştirmek için özelleştirmek istediğiniz stilin üzerine sağ tıklayıp Modify seçeneğini tıklamanız gerekli.

Açılan penceredeki format düğmesinden istediğiniz stil özelliğini verebilirsiniz.

Seçtiğiniz stilin style based on seeneği ile kaçıncı düzeyden başlık olması gerektiğini seçmeyi unutmayınız. Bunun için Heading seçeneklerini kullanmanız gerekli.

Stillerimizi ve başlıklarımızı tanımladığımıza göre geriye kalan şey hangi metinlere bu başlıkları uygulayacağımızı seçmek. Bunu yapmak için metni seçip başlık stillerini vermemiz yeterli

Tek tek tüm başlık stillerini metinlerimize verdikten sonra artık içindekiler metnini oluşturmamız mümkün. References – Table of contents seçeneği, imleci bıraktığımız noktaya bu tabloyu ekleyecek. Dolayısıyla benim önerim, öncelikle sayfa başına boş bir sayfa eklemek. Bunun için de insert – blank page i seçebilirsiniz.

Seçtiğimiz ve stil uyguladığımız tüm başlıklar artık belgemize eklendi. Üstelik CTRL tuşuna basarak bu başlıklara tıkladığımızda otomatik olarak o bölüme gidebiliyoruz.

Table of Contents

Type chapter title (level 1)1

Type chapter title (level 2)2

Type chapter title (level 3)3

Type chapter title (level 1)4

Type chapter title (level 2)5

Type chapter title (level 3)6

Word 2013 te de 2010 dakinden çok farklı olmayacak şekilde içindekiler tablosunun hazırlanışını görmüş olduk.

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: