Başlangıç > Genel > Excel 2016 ve Combo Grafik Kullanımı

Excel 2016 ve Combo Grafik Kullanımı

Excel ‘in 2007 versiyonundan beri grafikleri eklemek ve yönetmek gerçekten kolay. Üstelik her yeni versiyonla birlikte grafiklerin yönetimi kolaylaşırken bir takım yeni grafik tipleri ve özellikleri ekleniyor. Bu yazımda Combo yani çoklu grafik kullanımından bahsedeceğim.

Combo grafik aslında aynı veri tablosundaki farklı sütunlardaki verilerin aynı grafik alanı üzerinde farklı grafikler ile gösterilmesini sağlıyor. Buna en çok bir sütun grafiği üzerine çizgi çizmek için ihtiyaç duyabilirsiniz.

Combo grafik oluşturmak için bir miktar veriye ihtiyacınız var. Benim oluşturduğum tabloda 3 sayı ve bunların ortalamaları mevcut. İstediğim şey bu 3 sayının sütun grafikle gösterilmesini sağlarken üzerlerinde de çizgi grafikle ortalamayı eklemek.

Görüntü 001

Tablomuzu seçtikten sonra insert sekmesine giderek Combo grafik seçeneğini tıklıyoruz ve varsayılan ayarları ile hem sütun hem de çizgi grafik oluşturuluyor. Ancak dikkat ettiyseniz Excel in varsayılan ayarı 2 sütun ve 2 çizgi grafik oluşturuyor. Bizim sayı 3 adlı çizgi grafiği ( yeşil renk olan ) sütuna çevirmemiz gerekli.

Bu işlem gayet kolay. Grafiğe tıkladıktan sonra değiştirmek isteğimiz seriyi , yani yeşil çizgiyi tıklayarak yukarıdan Change Chart Type seçeneğine tıklıyoruz.

Görüntü 003

Açılan pencerede Sayı 3 verisinin grafik şeklinin çizgi olduğunu görebiliriz. Yapmamız gereken bunu ilk iki seçenekteki grafik ile yani clustered column ile aynı şekle getirmek.

Görüntü 005

Grafiği seçerek Ok düğmesi ile pencereyi kapattığımızda, grafiğimizin istediğimiz grafik şekline geldiğini görebiliriz.

Görüntü 006

 

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: